Bölümümüz

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi

Φ

FELSEFE BÖLÜMÜ

 

Akdeniz Üniversitesi Felsefe Bölümü’nün misyonu, çok söylemli bir milenyumda, hakikat duygusu ve merakını yitirmeden, doğru düşünme becerilerini güvenilir bilgiyle birleştiren, yerel ile küresel arasında «düello» değil, bir «düet» yaratmayı arzulayan öğrenciler yetiştirmektir.
 
615a8fba-915d-40ed-8cc3-9a26d35352c8.jpg
 
Felsefe Bölümü 2001 yılında Prof. Dr. Hasan ASLAN tarafından kurulmuş olup, felsefenin bütün disiplinlerinde uluslararası literatüre ve güncel gelişmelere hakim, donanımlı felsefe grubu öğretmenleri ve  akademisyen adayları eğitmek ve istihdam edilmeleri için olanaklar oluşturulmasını sağlamak amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.

*

2002 yılında Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı olarak Felsefe Ana Bilim Dalı’na yüksek lisans öğrenci alımına başlamıştır. 2005-2006 eğitim-öğretim yılında “felsefe lisans” programını başlatmış olup, öğrenim süresi toplam 8 yarıyıldır. 2011 yılında ise  “felsefe doktora” programını başlatmıştır.
Bölümümüz Farabi, Mevlana, Free-Mover ve Erasmus+ programlarının bir üyesidir.
*
Akdeniz Üniversitesi Felsefe Bölümü’nün vizyonu, felsefenin bütün disiplinlerinde uluslararası literatüre ve güncel gelişmelere hakim, donanımlı felsefe grubu öğretmenleri ve akademisyen adayları eğitmek ve istihdam edilmeleri için olanaklar oluşturulmasını sağlamaktır.
*
Bölümümüzden mezun olan öğrencilerimiz üniversitelerde Yüksek Lisans ve Doktora yapmanın yanında Araştırma Görevlisi, Uzman ve Okutman olarak görev yapma olanağına sahip olmaktadır. Felsefe bölümü lisans programı içindeki derslere ek olarak, formasyon derslerini alan öğrencilerimiz, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullara ek olarak, özel okullar ile dershanelerde “Felsefe Grubu Öğretmeni” olarak çalışmaktadırlar.

 

Eklenme tarihi :19.10.2022 14:30:15
Son güncelleme : 18.03.2024 13:35:46